GIRLS > CH AMEA’s Carolina Chasing Miles of Alder Creek - “Carolina”


1 2 3 3 3


We have a new Champion!!!
April 26, 2015, Carolina earned her championship and is now CH Amea’s Carolina Chasing Miles of Alder Creek.


Yellow Female: BY | Date Whelped – December 24, 2012 | AKC Registration – SR76327601
OFA – Hips: Excellent | OFA – Elbows: Normal | EIC – Clear (N/N) | Centronuclear Myopathy (CNM) – Clear (N/N)
HNPK – Carrier/Not Affected (N/hnpk) | Dilute Gene: Negative | PRA – Tested Normal/Clear Cardiac – Tested Normal
CERF Annually | Owned by – Nichol Hare & Angie Brown | Bred by – Angie Brown

 

SHOW CAREER:

  • 04/26/15 – (1pt) Winners Bitch/NEW CHAMPION - Fort St. Clair Kennel Club – Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
  • 04/25/15 – (1pt) Winners Bitch/Best of Winners - Fort St. Clair Kennel Club – Judge: Mr. Carl Liepmann
  • 04/24/15 – 2nd in Class - Mountaineer Kennel Club – Judge: Mr. Jon R. Cole
  • 04/23/15 – 2nd in Class - South Hills Kennel Club – Judge: Mr. Terry Stacy
  • 04/19/15 – (1pt) Winners Bitch/Best of Opposite – Central Ohio Kennel Club – Judge: Mrs. Deborah Y. Verdon
  • 04/18/15 – 2nd in Class – Medina Kennel Club – Judge: Mrs. Penny DiSiena
  • 03/22/15 – 4th in Class - Fayetteville Kennel Club – Judge: Dr. Elizabeth Wenner
  • 03/21/15 – (3pts Major) Winners Bitch - Raleigh Kennel Club – Judge: Mrs. Sally Sasser
  • 03/20/15 – 3rd in Class - Durham Kennel Club – Judge: Ms. Linda Bednarski
  • 03/19/15 – 1st in Class - Alamance Kennel Club – Judge: Mr. Clay Coady
  • 03/18/15 – 1st in Class - Cary Kennel Club – Judge: Mr. Eugene Blake
  • 03/14/15 – 3rd in Class - Evansville Kennel Club – Judge: Ms. Karen Martin
  • 03/08/15 – (2pts) Winner’s Bitch/Best of Winners/Best of Opposite - Shenandoah Valley Kennel Club – Judge: Mr. Jerry Watson
  • 03/07/15 – 2nd in Class - Shenandoah Valley Kennel Club – Judge: Ms. Carol Brown
  • 02/08/15 – 2nd in Class - Piedmont Specialty – Judge: Cheri Conway
  • 02/07/15 – 1st in Class - Piedmont Specialty – Judge: Linda Vaughan
  • 02/01/15 – (2pts) Winner’s Bitch/Best of Opposite - Lawrenceville Kennel Club – Judge: Mr. Kenneth Buxton
  • 01/31/15 – Reserve Winner’s Bitch - Conyers Kennel Club – Judge: Mr. Robert Hartinger
  • 01/18/15 – 3rd in Class – Oak Ridge Kennel Club – Judge: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart
  • 01/17/15 – Reserve Winner’s Bitch – Oak Ridge Kennel Club – Judge: Mrs. Ruth Zimmerman
  • 01/07/15 – 3rd in Class – Northern Neck Kennel Club – Judge: Mr. Robert Whitney
  • 01/04/15 – 2nd in Class – Clemson Kennel Club – Judge: Mr. Norman Kenney
  • 01/03/15 – 2nd in Class – Clemson Kennel Club – Judge: Mrs. Stephanie Hedgepath
  • 12/13/14 – 1st in Class - AKC/Eukanuba National Championship – Judge: Mr. Houston Clark
  • 12/12/14 – Reserve Winner’s Bitch - Labrador Retriever Club – Judge: Mr. Carl Liepmann
  • 12/11/14 – 1st in Class - Central FL Kennel Club – Judge: Mrs. Gloria Geringer
  • 12/10/14 – 3rd in Class - Brevard Kennel Club – Judge: Mr. Robert Slay
  • 12/09/14 – 3rd in Class - Space Coast Kennel Club – Judge: Mr. Bud DiDonato
  • 12/06/14 – 2nd in Class - Forsyth Kennel Club – Judge: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart
  • 12/05/14 – 2nd in Class - Greater Hickory Kennel Club – Judge: Mr. David Miller
  • 11/23/14 – 2nd in Class - Cahaba Valley Kennel Club – Judge: Mrs. Jacqueline Stacy
  • 11/22/14 – 1st in Class - Montgomery Kennel Club – Judge: Mrs. Linda Clark
  • 11/21/14 – 3rd in Class - Montgomery Kennel Club – Judge: Mr. Terry Stacy
  • 11/16/14 – 4th in Cass – Greater Atlanta Specialty – Judge: Nancy Arbuckle
  • 11/15/14 – 4th in Class – Greater Atlanta Specialty – Judge: Clare Senfield
  • 11/09/14 – (3pts Major) Winner’s Bitch/Best of Winners/Best of Breed – Furniture City Kennel Club – Judge: Mr. Carl Liepmann
  • 11/08/14 – (2pts) Winner’s Bitch/Best of Winners – Furniture City Kennel Club – Judge: Mr. Elliot Weiss
  • 04/27/14 – 2nd in class - Myrtle Beach Kennel Club – Judge: Jodi Martin
  • 04/26/14 – 2nd in class - Myrtle Beach Kennel Club – Judge: Marion Daniel
  • 04/09/14 – 4th in class – Labrador Retriever Club Potomac – Judge: Mrs. Judith Charlton
  • 04/08/14 – 1st in Sweeps – Labrador Retriever Club Potomac – Judge: Ms. Joy Quallenberg
  • 03/30/14 – 2nd in class - Salisbury N.C. Kennel Club – Judge: Dr. Bob G. Smith
  • 03/29/14 – 3rd in class - Greater Monroe Kennel Club – Judge: Mr. Warner Cespedes
  • 03/28/14 – 1st in class - Columbia Kennel Club – Judge: Mr. Peter Frost
  • 03/23/14 – 2nd in class - Fayetteville Kennel Club – Judge: Mr. Sam Houston McDonald
  • 03/22/14 – 3rd in class - Raleigh Kennel Club – Judge: Mr. Paul Campanella
  • 03/21/14 – 1st in class - Durham Kennel Club – Judge: Mrs. Charlotte Patterson
  • 03/20/14 – Reserve Winner’s Bitch - Alamance Kennel Club – Judge: Mrs. Jacqueline Stacy
  • 03/19/14 – 1st in class - Cary Kennel Club – Judge: Mr. Robert Eisele
  • 02/09/14 – 3rd in class – Labrador Retriever Club Piedmont Specialty – Judge: Mrs. Jackie Hodge
  • 02/09/14 – 3rd in sweeps – Labrador Retriever Club Piedmont Specialty – Judge: Mr. Starkey Green
  • 02/08/14 – 3rd in class – Labrador Retriever Club of Piedmont Specialty – Judge: Ms. Linda Bednarski
  • 02/08/14 – 4th in sweeps – Labrador Retriever Club of Piedmont Specialty – Judge: Stacey Green
  • 11/17/13 – 3rd in sweeps – Greater Atlanta Labrador Retriever Club Specialty – Judge: Judy Heim
  • 11/16/13 – 3rd in sweeps – Greater Atlanta Labrador Retriever Club Specialty – Judge: Becky Gorton
  • 09/29/13 – 3rd in class – Piedmont Kennel Club – Judge: Mr. Jay Richardson
  • 09/28/13 – 2nd in class – Piedmont Kennel Club – Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • 09/02/13 – 2nd in class – Cary Kennel Club – Judge: Ms. Gloria Kerr
  • 09/01/13 – 2nd in class – Raleigh Kennel Club – Judge: Miss Virginia L. Lyne
  • 08/31/13 – 2nd in class – Durham Kennel Club – Judge: Mrs. Faye Strauss
  • 08/30/13 – 3rd in class – Alamance Kennel Club – Judge: Mr. Sam Houston McDonald
  • 08/18/13 – 4th in class – Memphis Kennel Club – Judge: Mr. Nathaniel Horn
  • 08/17/13 – 3rd in class – Memphis Kennel Club – Judge: Dr. Bob G. Smith
  • 07/28/13 – 1st in class – Spartanburg Kennel Club – Judge: Mrs. Sally E. Sasser
  • 07/27/13 – 2nd in class – Greenville Kennel Club – Judge: Ms. Kathleen L. Patterson
  • 07/26/13 – 2nd in class – Hendersonville Kennel Club – Judge: Mr. Houston Clark

 


PEDIGREE:



Sire
GCH CH/ Can CH Sunnydaze Running Across The Miles
Sire
Polish Jr. CH Am. GCH Figero DaFoz Herbu Zadora, JH
Sire
Trenlewood Far Away Zadora
Sire
CH Tapeatom Gadding Around at Sandylands
Dam
Trendlewood Beautiful Day
Dam
Megi Psie Lobby
Sire
Polish CH Slov. CH Czech CH Blondella Blue Peter
Dam
Polish CH Tunita Herbu Zadora
Dam
Can. CH Sunnydaze Runs With Scissors
Sire
BISS CH Boradors By George, CGC
Sire
CH Lenches Gallivant
Dam
CH Derr Runs Sweet Carmel Cream
Dam
Can. CH Sunnydaze Supernatural
Sire
CH Hennings Mill Talimar Martin
Dam
Seaquest’s Show Off
Dam
Alder Creek’s Riley’s Chance
Sire
CH Blackwing Barron At Mtn. Meadow
Sire
CH Trendmaker’s Tycoon
Sire
Swedish Finish Danish Nordic CH Trendmaker’s Mugwump
Dam
Trendmaker’s Traffic Jam
Dam
Blackwing Tally Ho
Sire
BISS CH Dickendall Arnold JH
Dam
Blackwing Moonlight Bay
Dam
Laurelforks Tess’s Choice
Sire
CH Bonaventure’s Cole Younger
Sire
CH Bonaventure’s On The Lookout
Dam
Bonaventure Caroline In The City
Dam
CH Ravenwood’s Ruby Tuesday
Sire
CH Crossfield’s Yukon
Dam
Broad Reach Hello Dolly